Штипско културно лето годинава со 25 содржини

Од:

Оперски ансамбaл од градот Осијек од Република Хрватска ќе го отвори годинашното 34-то Штипско културно лето (ШКЛ). Кирил Панајотов советник за култура во Општина Штип вели дека во тек се финалните подготовки за почеток на најстарата штипска културна манифестација.

– На 29 ќе се реализира 34-то издание на ШКЛ со свечено отворање во уметничката галерија Безистен со оперски ансамбал од Хрватска кои ќе ја изедат „Боеми“ од Џакомо Пучини. Манифестацијата ќе трае еден месец, а од другите содржини би можеле да ги издвоиме гостувањата на музички артисти од Аргентина, Хрватска, Србија и нормално од нашата држава, вели Панaјотов.

Штипската публика годинава на ШКЛ ќе го види и театарскиот ансамбал од Врање, потоа претстави од Народниот театар-Штип, а во рамките на оваа манифестација ќе се одржи и третиот по ред Интернационален фестивал на пејачки групи. Првично беа предвидени 17, но сега пред самиот старт на манифестација најавено е дека ќе има вкупно 25 содржини.

Освен ШКЛ во тек се и подготовките за фестивалот на забавни мелодии „Макфест“, кој е во фаза на комплетирање на композииците, а останатите технички подоготовки се во завршна фаза. „Макфест“ оваа година ќе се одржи на 10,11,12 октомври.

Би можело да ве интересира

Чешки денови по повод 30 години од „Кадифената револуција“

Ана Ололовска

Отворено писмо до Министерот за култура

Ана Ололовска

Министерство за култура: Колективниот договор ќе биде применлив од 1 јануари 2020

Ана Ололовска

СКРМ го заврши протестот пред Министерството за култура, од Владата добиле покана за средба

Ана Ололовска

ВИДЕО: Културните работници бараат Итно потпишување на колективниот договор

Ана Василевска

Средба Исмаили – Манчевски по повод светската премиера на „Врба“

Ана Ололовска