СДСМ: Градоначалникот на Вевчани и ВМРО-ДПМНЕ се неспособни да поднесат навремена апликација за финансирање на Карневалот

Од:

„Неспособноста на градоначалникот Спасе Кочовски од ВМРО-ДПМНЕ и неговата администрација да достават навремена и целосна апликација за годишната програма до Министерството за култура е единствената причина што Вевчанскиот карневал оваа година не добил помош од државата“, реагира СДСМ на прес-конференцијата на Ѓорѓи Влајкиноски од ВМРО -ДПМНЕ.

„Кочовски покрај апликацијата, можел и писмено да се обрати до Министерството за култура, но сепак не го сторил тоа, односно не направил ништо за Вевчанскиот карневал да добие финансиска поддршка како што тоа се случувало секогаш во годините наназад.

Кочовски и ВМРО-ДПМНЕ наместо да бараат алиби да си ја признаат сопствената неспособност и неспособноста на општинската администрација да достават целосна и навремена апликација до надлежното министерство.

Единствено тие се виновниците за актуелната состојба и затоа треба да им се извинат на вевчанци, а не да шират лажни вести од белиот дворец.

СДСМ и преку централната што ја предводи и преку локалната власт во Вевчани што до неодамна ја предводеше, покажувала и покажува вистинска грижа за Вевчанскиот карневал, како едно од најзначајните културно историски обележја не само на Вевчани туку и на целата држава“, се додава во реакцијата на СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Костовски: Со СДСМ, за само неколку години од заробена држава станавме земја фактор на стабилност во регионот

Ана Ололовска

СДСМ: Со Ковачевски земјава стана фактор на стабилност на Балканот

Ана Ололовска

Петрушевски: Искусни медицински сестри од болницата во Куманово набркани на улица за на нивно место да се вработат кадри на ДУИ

Катерина Павлова-Николовска

Кузеска: Со СДСМ неколку пати поголеми плати и пензии од времето на ВМРО-ДПМНЕ

Каевски: Платите и пензиите растат, цените на основните продукти паѓаат

СДСМ: Ги охрабруваме надлежните институции во целост да го расчистат случајот со приведеното лице вработено во ООУ Александар Македонски

Катерина Павлова-Николовска