Презентација на монографија и ретроспективна изложба на Александар Ацо Станкоски

Од:

Во НУ Музеј на современата уметност вечер ќе биде презентирана монографија и ретроспективна изложба на Александар Ацо Станкоски, македонски уметник и значаен претставник на современата македонска ликовна сцена.

Ќе бидат изложени 128 дела, а целосната слика за неговото творештво ќе може да се проследи и преку монографијата, чиј автори се Александар Станкоски и Владимир Величковски.

Како што е најавено изложбата ќе ја отворат министерката за култура Елизабета Канческа – Милевска и директорката на НУ МСУ, Елиза Шулевска, а промотор на монографијата е Конча Пиркоска.

Би можело да ве интересира

Уметничко дело на сликарот Хокни продадено за 29 милиони долари во Лондон

А1он

ВИДЕО: Аргентински уметник собори шест светски рекорди

Драган Поповски

Женските уметнички дела претставуваат „мека порнографија за елитите“, тврди Мери Бирд

А1он

Уметникот Глигор Стефанов подари 21 дело на Музејот на современата уметност

Ана Ололовска

Момче оштети слика на Пикасо вредна 20 милиони фунти

Татјана Ташкова

Шестоодделенка е најмлад уметник за тетоважи во Сингапур

Татјана Ташкова

Leave a Comment

one × 1 =