„Преекспонирано“ во рацете на агентот за продажба The Open Reel

Од:

Македонскиот филм „Преекспонирано“, работен по сценарио и режија на Елеонора Венинова и во продукција на ДНФ Филмс, ја објави соработката со италијанскиот агент за продажба The Open Reel, кој ќе го застапува филмот пред странските фестивали и дистрибутери. Првата дестинација за „Преекспонирано“ кој е во последната фаза на пост-продукција ќе биде маркетот во Кан, каде што филмот ќе биде прикажан на 23 мај на затворена проекција.

Според продуцентот на „Преекспонирано“, Гоце Кралевски, соработката со The Open Reel била воспоставена на работилницата Agora Work in progress на Филмскиот фестивал во Солун, Грција во октомври минатата година каде што Венинова и Кралевски го претставиле филмот пред потенцијалните партнери.

„На таа работилница имавме многу состаноци со потенцијални агенти за продажба, селектори на фестивали и дистрибутери, но The Open Reel ни оставија најголем впечаток со непосредниот однос, искрениот пристап и страста која ја имаа за нашиот филм. Навистина сме среќни што тие ќе не застапуваат, затоа што во услови на хиперпродукција на филмови од целиот свет, навистина е значајно да имате партнер којшто ќе го промовира филмот и ќе се бори за него. Со нетрпение ја чекаме следната фаза за „Преекспонирано“, а тоа е премиера на филмот и негова презентација пред публиката во Македонија и странство“.

The Open Reel е италијанска компанија за продажба на филмови која е фокусирана на артхаус филмови од млади режисери, а нивното портфолио содржи филмови кои имале премиери на големите фестивали, меѓу кои Беринале, Локарно и Торонто.

„Преекспонирано“ е во финална фаза на пост-продукција и се очекува да биде завршен до почетокот на летото. Филмот е приказна за брачна двојка чијашто летна идила е нарушена кога кај нив ќе дојде да престојува ќерката на нивни блиски пријатели. Филмот е снимен на локации во Скопје и Охрид, главен продуцент е Гоце Кралевски од ДНФ Филмс, а копродуцент е Мирјана Томиќ од Лилит Филмс од Србија. Филмот е финансиран од Агенцијата за филм, Филмскиот центар на Србија и „СЕЕ Синема Нетворк“, а е поддржан и од европскиот фонд „Еуроимаж“.

Главните улоги ги толкуваат Камка Тоциновски, Благоја Веселинов и Сара Климоска.

Кинематографер е Лев Предан Коварски од Република Словенија, сценограф е Срѓан Митровиќ – Џиџи, монтажер е Гоце Кралевски, костимограф е Жаклина Крствка а маска Горан Игњатовски. Музиката е на Линдзи Рајт од Обединетото Кралство, а дизајнот на звук на Дарко Спасовски.

Би можело да ве интересира

Двоен „Златен був“ за „Прозаични стихови“ на Али Асгари и Алиреза Катами на 14. Филозофски филмски фестивал

Кинотека во рамки на проектот Сезона на филмски класици ќе го реставрира Мис Стон

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Кевин Костнер заплака во Кан: „Жал ми е…“

Предраг Петровиќ

Македонски филмови во мајската програма на Кинотека со фокус на творештвото на Столе Попов

Предраг Петровиќ

Venom 3 доби официјално име и датум на излегување

Предраг Петровиќ

Се снима краткиот игран филм „И покрај сè“