Почнува најновото издание на „Мал битолски Монмартр“

Од:

Децата од светот, на својот мајчин јазик, вечер во Старата битолска чаршија ќе го означат почетокот на 33-то издание на меѓународната детска ликовна колонија „Мал битолски Монматрт“.

Од детското ликовно студио „Св.Кирил и Методиј“ информираат дека најголем дел од учесниците, односно од Хонг Конг, Москва и од други градови во светот веќе се во Битола.

– Не можеме да се смириме од пожарот што ни се случи пред два дена. Утрово повторно ги пишуваме дипломите за најдобрите учесници и ги прередуваме материјалите што им ги доделуваме на сите што годинава ќе творат во Битола, Охрид и Крушево. Нашите погледи се свртени кон вечерашното свечено отворање на кое децата од 18 држави во светот на својот мајчин јазик ќе го поздрават и отворат големиот културен настан, изјави Коста Хаџиантоновски, раководител на студиото и основач на „Мал битолски Монмартр“.

Годинaшни лауреати се децата од интернационалната ликовна академија „Сампат Рекна Коломбо“ од Шри Ланка, а специјални награди ќе добијат и учениците од уметничките училишта од Коџаели-Турција и „Петар Лубарда“ од Цетиње-Црна Гора.

– Цртањето инспирирано од староградската архитектура почнува од утре кога воедно ќе го одбележиме патронатот на студиото, големиот македонски државен празник посветен на сесловенските учители и просветители „Свети Кирил и Методиј“, в недела ќе престојуваме во Охрид, а во понеделник децата од светот ќе цртаат во Крушево – градот на културата прогласен од Министерството за култура за оваа година, потврди Хаџиантоновски.

Би можело да ве интересира

Костадиновска-Стојчевска: „Мал битолски Монмартр“ е македонски културен бренд и промотор на нашиот космополитски дух

Ана Ололовска

Ново издание на меѓународната детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“

Ана Ололовска

Почина сликарот Таки Павловски

Ана Ололовска

Утре започнува шестото издание на мултимедијалниот фестивал ArtArea/Артерија

Ана Ололовска

Започна 15-та јубилејна Меѓународна графичка работилница „Софија“ во Богданци

Ана Ололовска

Зоран Попоски изложува на Месецот на дигитална уметност во Париз

Ана Ололовска