monmartr

Култура

Костадиновска-Стојчевска: „Мал битолски Монмартр“ е македонски културен бренд и промотор на нашиот космополитски дух

А1он
Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска синоќа на свеченото отворање на светската детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“ нагласила дека оваа манифестација е македонски културен и
Култура

Ново издание на меѓународната детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“

А1он
Во Битола пристигнаа над 120 млади ликовни уметници и ликовни педагози од Кина, Индија, Романија, Полска, Словачка, Турција, Бугарија, Србија, кои заедно со своите врсници
Култура

Празнична ликовна изложба „Магијата на Монмартр“ во Битола

А1он
Детското ликовно студио „Св.Кирил и Методиј“ – Битола продолжува со организаирањето на традиционалната ликовна изложба посветена на Денот на независноста 8 Септември. Годинава изложбата е
Култура

Гран-при на „Мал битолски Монмартр“ за Марија Дима од Букурешт

А1он
Интернационално жири на Меѓународната ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“ одлучи највисокото признание – Гран-при за изработен детски ликовен цртеж, да и се додели на ученичката
Култура

Лау Кинг Џи од Хонг Конг ја отвори ликовната манифестација „Мал битолски Монмартр“

А1он
Осумгодишниот Лау Кинг Џи од Хонг Конг кој годинава четврт пат доаѓа во Македонија ја отвори меѓународната детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“ која синоќа почна