Почна јубилејниот 10. Џез викенд-фестивал во Прилеп

Од:

Со настапот на „Кантон 6“ и „Летечки пекинезери“ во прилепкиот центар за култура „Марко Цепенков“ синоќа е отворен 10., јубилеен, Џез-викенд фестивал. На малата сцена од салата во Центарот за култура, иако без публика, преку онлајн видео „стриминг“, поради КОВИД-протоколите, џез-фестивалот продоложува.

Според Снежана Ристеска од здружението „ПП џез-фестивал-Прилеп“ кое е организатор, програмата е богата, со главно домашни џез-музичари поради ситуацијата, но има и гостин од Америка.

-Џез-фвикенд фестивалот нуди интересна програма, тргнувајќи од мисијата што ја има – поддршка на македонската џез-сцена и во комбинација со протоколите за Ковид-19, немаме многу гости од страна. Инаку, изминатите 9 години прилепскиот џез-викенд беше домажин на многу домашни, балкански, па и европски џез музичари и е позициониран на мапата на значајни музички манифестации, не само во земјава, туку и пошироко во Регионот. Сите кои гостувале оставиле белег во креирањето на фестивалската историја и за креирањето на џез-публиката. Фестивалот го отвори „Кантон 6“, проект на театарскиот режисер Синиша Евтимов. заедно со композиторот, музиџарот и ди-џејот Венко Попов, а во последниот албум се приклучува извонредниот џез-компонист Дробицки. Првата вечер се затвори со звуците на 30-40-тите години на минатиот век со „Летечки пекинезери“. Вечер на Фестивалот ќе настапат „Такси конзилиум“ и Тони Китаноски и „Панда 5“. Со нив ќе биде и гостинот од Америка Четмен Калат, познат џез-музичар,конкретно, од Чикаго. Третата фестивалска вечер е за врвни македонски џез музичари. А на 29-ти фестивалот нуди оф-програма. На археолошкиот локалитет Врбјанска чука перформанс ќе има „Љубојна“, вели Ристеска.

Според Иво Солдатовиќ од „Летечки пекинезери“ и Мирко Попов од бендот „Каунт 6“, за музичарите ова е тешко време, некои се обидуваат да отворат новини, но на сите им недостасува публиката со надеж дека наскоро ќе се врати.

-Ова време е тешко за нас музичарите. Историски гледано, кризите будат некоја креативност кај музичарите, создаваат на хартија, но оваа криза не делува така. Кај мене е така. Кога немам каде да го претставам тоа што го создавам, многу е тажно. Донекаде интернетот нуди нешто, но не е исто кога се слуша во живо, кога пред вас е публиката. Тоа ни недостасува и се надевам дека ќе се вратиме во „нормалното“, вели Солдатовиќ.

Попов. објаснува дека џезерите ја делат судбината на сите музичари и луѓето од културата.

-Оваа ситуација е тешка. Се надевам дека сите побрзо ќе се вакцинираат да се вратиме во она, нормалното. Но ова време не натера и да се преиспитаме. Се свртивме кон нешто ново, некој вид „електронска музика“. Ова што сега го претставуваме е нешто ново. Инаку, фестивалите се многу битни, особено за нас, македонските музичари, да ја претставиме нашата работа, објаснува Попов.

Фестивалот завршува во недела со перформанс на отворено и настап на „Љубојна“ на архелошкиот локалитет „Врбјанска чука“.

Би можело да ве интересира

Светски познатиот пијанист Дејан Илијиќ и стипендист на Беркли настапува вечерва на „Крај Вардарот Џез“

Ана Ололовска

Почнува фестивалот „Крај Вардарот Џез“ во Македонска филхармонија

Ана Ололовска

Џез фестивалот „Крај Вардарот Џез“ во Македонска филхармонија

Ана Ололовска

Во недела започнува Фестивалот на џез, ворлд и современа музика во Велес

Горан Наумовски

Концерт на Младинскиот оркестар при ЦК „Трајко Прокопиев“ во КИЦ на РСМ во Софија

Ана Ололовска

Меѓународниот ден на џезот во Битола одбележан со концерт на Тони Китановски Трио

Ана Ололовска