„Победниците“ од Рој Јакобсен објавен на македонски јазик

Од:

Издавачката куќа „Антолог“ го објави романот „Победниците“ од Рој Јакобсен, кого го нарекуваат „најдобриот раскажувач од времето на Кнут Хамсун до денес“.

„Победниците“ е добитник на наградата „Букселерс“ и на престижната Награда на книжевните критичари од Норвешка. Книгата е објавена со поддршка на програмата „Креативна Европа“ на Европската унија. Преводот на македонски е на  Искра Бадева која има завршено студии по скандинавистика на Софискиот универзитет во 2007 година. 

– Од перспективата на едно семејство се прикажани условите за живот на обичниот човек во Норвешка во минатите 80 години, при што со огромна брзина економијата од земјоделско-рибарски ориентирана се трансформирала во постиндустриска, технолошки напредна, со голем број можности и со благопријатни околности. Големиот пробив на Јакобсен се случил токму со овој роман, кој му носи широка публика и одлични критики, информира „Антолог“.

Рој Јакобсен (1954) е еден од највлијателните современи писатели од Норвешка. Автор е на книга раскази, романи, биографии, како и на книги за деца. Од сензационалното деби, се развил во оригинален и моќен автор со посебен интерес во психолошката страна на човечките односи. Член е на Норвешката академија за книжевност и јазик.

Би можело да ве интересира

Во Бургас првпат се одржуваат „Денови на македонската култура“

Ана Ололовска

Промотивни настани на тема „Креативна Европа Дома“

Ана Ололовска

„Струмица град на културата 2021“ продолжува со промоции и изложба

Ана Ололовска

Со изложба на Решат Амети и цртање на отворено продолжува „Струмица град на културата 2021“

Ана Ололовска

Кумановскиот центар за култура со иницијатива до младите

Ана Ололовска

Култура одговара на прозивките за одложениот „OFFest“: Навреме го доставивме договорот, не сме ние криви

Жарко Настоски

Leave a Comment

17 + 12 =