По реконструкцијата, Министерството за култура останува кај Алтернатива на Африм Гаши

Од:

По оставката на Асаф Адеми во април до реконструкцијата во Собрание тој и натаму е во Министерството за култира. Како што дознаваме, по неговото заминување овој ресор останува кај неговата партија, Алтернатива на Африм Гаши.

Од извори на „А1он“ дознаваме дека во Алтернатива сè уште не се размислува кој би го заменил Адеми.

До најавената реконструкција Адеми ќе биде потписник на сите документи во Министерството за култура, а во негово отсуство во изминатиов месец таа должност ја вршеше заменикот Владимир Лазовски.

Ана Василевска

Би можело да ве интересира

Концерт на Интернационалниот младински оркестар „Bisyoc“

„Ноќ на разноличноста“ вечер на „Лето на тетовската култура“

Исмаили: Да се организира две децении Меѓународен саем на книгата во Улцињ значи да се изгради летен културен идентитет на градот

Ана Ололовска

Во Битола отворена изложба на Абориџинска култура

Ана Ололовска

Министерот Исмаили го посети археолошкиот локалитет „Градиште“ – Девол Град

Ана Ололовска

„Сестра Касијана“ нов роман на авторот Добре Тодоровски