Нова продукција на Пиреј филм

Од:

Bо центарот на населбата Ѓорче Петров почна снимањето на краткометражниот игран филм Нитамуниваму/Turbo-net, по сценарио и во режија на Надежда Панова. Филмот е македонско-швајцарска копродукција и поддржан е од Агенцијата за филм и регионалниот филмски фонд, Синефором, Женева.

dobivaj vesti na viber

Актерскот тим е таписерија на млади и искусни глумци како Катина Иванова, Валентина Грамосли, Соња Михајлова, Сашо Тасевски, Исидор Јовановски, Илија Волчески, Ивана Павлаковиќ, Игор Трпчевски, Петар Стојанов, Надица Дојкоска, Петар Горко и Матео Матевски, познат меѓу најмладите од серијата Зоки Поки.

Филмот ја кажува приказната за едно вообичаено македонско семејство и предизвиците со кои се соочуваат неговите членови после смртта на таткото, сопственик на првото интернет кафуле во градот: Турбо-нет. Дигитална игротека за деца и возрасни, центар на социјалниот живот на почетокот на векот.

Снимањето ќе продолжи во населбата Водно, во Скопје, а премиерата е планирана за пролет, 2023.

Би можело да ве интересира

Краткометражниот игран филм „Шеќерни луѓе“ на филмскиот фестивал Tous Courts во Франција

Tри филмови во трка за најдобар европски филм за млада публика

„Превртено“ на Игор Иванов-Изи во Кинотека по повод 15 години од премиерата

Ана Ололовска

Вечерва започнува 10. Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“

Европски филмови за деца и тинејџери во киното „Манаки“ во рамките на офф-програмата на „Бит Фест 2022“

Ана Ололовска

Започна 25-тото јубилејно издание на Скопје филм фестивал