Мел Гибсон работи на новото продолжение на филмскиот серијал кој го прослави

Од:

Мел Гибсон очигледно ќе има напорна 2024 година. Веќе е познато дека наградуваниот актер и режисер следната година ќе работи на продолжението на „The Passion of Jesus“, а според новите вести, Гибсон ќе го режира и петтиот дел од “Смртоносно оружје.”

Заедно со „Mad Max“, „Lethal Weapon“ е главната причина поради која Мел Гибсон стана светска ѕвезда во осумдесетите.

„Lethal Weapon“ е акциона комедија која следи двајца полицајци од Лос Анџелес, кои ги играат Мел Гибсон и Дени Гловер. И двајцата актери се појавија во сите четири филма од популарниот серијал, а изворите велат дека ќе ги репризираат своите улоги во петтиот дел.

Гибсон во ноември 2021 година потврди дека работи на петтиот дел од „Lethal Weapon“, со кој сака да му оддаде почит на креаторот на серијалот, Ричард Донер. Донер ги режираше сите четири филма објавени помеѓу 1987 и 1998 година, а требаше да го режира и петтиот филм, но почина во јули 2021 година.

Познатиот режисер ја напиша првата верзија на сценариото за „Lethal Weapon 5“, а сега е потврдено дека Џез Батерворт, сценаристот на филмови како „Le Mans ’66: The Glorious 24 Hours“ и „On the Edge of Time“, го заврши најновото сценарио за филмот, базирано на идеите на Донер.

Снимањето треба да започне во 2024 година.

Би можело да ве интересира

Venom 3 доби официјално име и датум на излегување

Предраг Петровиќ

Се снима краткиот игран филм „И покрај сè“

Филмот „Dune: The Second Part“ заработи над 200 милиони долари за само три дена

Уапсен маж осомничен за неовластена дистрибуција на филмот „Недела“

Бен Афлек го откри најлошиот филм во кариерата

Скорсезе снима нов филм за Исус кој нема да трае три часа: Се обидувам да ја доближам религијата до луѓето