Меѓународна ликовна колонија во комплексот „Св. Пантелејмон“ во Горно Нерези

Од:

Традиционалната Меѓународна ликовна колонија во комплексот „Св. Пантелејмон“ во Горно Нерези денеска ќе биде отворена. На манифестацијата, основците од училиштата во Општина Карпош заедно со своите врсници од Триадица-Софија, Република Бугарија, Нови Београд, Република Србија и Тиват, Република Црна Гора ќе ги создаваат своите ликовни творби.

Пред присутните ќе се обрати претседателот на Советот на Општина Карпош Андреј Манолев.

Меѓународната ликовна колонија ќе биде отворена до сабота.

Би можело да ве интересира

Прво место за Александар Ефтимовски на биенале на скулптура во Шпанија

Ана Ололовска

Корубин: Талентот треба да се цени и негува, а уметникот да се натпреварува со себе

Ана Ололовска

„Современ Стар Град“ по вторпат го оживеа историскиот Сули Ан

Ана Ололовска

Вечерва во Музејот на современата уметност во Скопје предавање на Марк Басин

Ана Ололовска

Владимир Јанчевски добитник на наградата „Ладислав Баришиќ“ за ликовна критика

Ана Ололовска

Предавање на кубанската уметница Тања Бругуера во МСУ

Ана Ололовска