Mакедонските и бугарските писатели ja интензивираат соработката

Од:

Друштвото на писателите на Македонија и Сојузот на бугарските писатели денеска во Софија ќе потпишат договор за соработка.

Договорот, како што соопшти ДПМ, предвидува соработка меѓу литературните манифестации, како и преведување дела од македонски на бугарски јазик и обратно.

Со документот се планира учество на писатели од двете земји на литературни конференции и симпозиуми, како и размена на тематски броеви од доменот на периодиката.

Договорот ќе го потпишат претседателот на Друштвото на писателите на Македонија, Раде Силјан и претседателот на Сојузот на бугарските писатели, Николај Петев.

Би можело да ве интересира

Тринаесет содржини на 35. Штипско културно лето

Ана Ололовска

Центарот за култура во Куманово ќе организира настани на отворено

Ана Ололовска

Во тек конкурсот за наградата „Антево перо“

А1он

Почнува да се применува колективниот договор во културата

А1он

„Македонски пејзажи“ – отворена изложба на авторката Марија Светиева

А1он

(ВИДЕО) Царовска: Направивме многу за културните работници да можат слободно и креативно да се изразуваат

Ана Ололовска

Leave a Comment

4 × 1 =