Интернационална премиера на филмот „Досие Иднина“ на филмскиот фестивал во Нанси

Од:

„Досие Иднина“, македонски краткометражен игран филм во режија на Гоце Трајковски, ќе ја има својата интернационална премиера на 29. филмски фестивал во Нанси во Франција.

Филмот ќе биде прикажан во официјалната програма на фестивалот на 28 август со почеток од 20:45 часот.

Главните улоги ги толкуваат актерите Ана Стојановска, Ебру Мусли и Береда Решит. Сценариото е на Гоце Трајковски и Никола Кузелов, кинематографер е Душан Кардалевски, монтажер Михаил Димитров, сценограф Сашо Блажевски, а костимите се на Роза Трајчевска.Филмот е во продукција на „Слобода филм“ – Скопје.

Фестивалот во Нанси, кој годинава се одржува по 29-ти пат, е еден од водечките европски фестивали насочени кон промоција на младите автори и нивните краткометражни и документарни остварувања.

Би можело да ве интересира

Кинотеката ќе прикаже три филма со Марлон Брандо по повод еден век од неговото раѓање

Култниот филм со Ричард Гир ќе добие римејк, а познато е кој ќе го замени познатиот актер

Предраг Петровиќ

Обвиненијата за канибализам и силување ја уништија кариерата на познатиот актер

Предраг Петровиќ

Двоен „Златен був“ за „Прозаични стихови“ на Али Асгари и Алиреза Катами на 14. Филозофски филмски фестивал

Кинотека во рамки на проектот Сезона на филмски класици ќе го реставрира Мис Стон

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Кевин Костнер заплака во Кан: „Жал ми е…“

Предраг Петровиќ