Филмот „Наполеон“ конечно ќе ја види светлината на денот

Од:

Екипата на биографскиот филм на Ридли Скот, „Наполеон“, полета за Париз на неговата светска премиера закажана за следниот четврток, само неколку дена по завршувањето на штрајкот на холивудските актери.

Хоакин Феникс го игра Наполеон, историска личност која е и почитувана и критикувана во Франција и која во филмот е претставена како безмилосен воен тактичар со помека, поранлива страна, што го открива неговата сопруга царицата Жозефина де Боарне, која ја игра Ванеса Кирби.

Претседавачот и извршен директор на Sony Pictures Motion Picture Group, Том Ротман, рече дека чувствува олеснување што премиерата на филмот се одржува по договорот SAG со кој заврши повеќемесечниот штрајк на холивудските актери.

„Се чувствувам среќен бидејќи штрајкот заврши на време“, изјави тој за Ројтерс. Кирби, на која и беше доделена улогата на Џозефина откако Џуди Комер се повлече поради нејзиниот распоред, рече дека ја изградила својата улога на елементи од различните описи на Жозефина, која на крајот се развела од Наполеон откако не успеала да му обезбеди наследник. Кирби изјави за Ројтерс дека додека се подготвувала за улогата, дознала за предизвиците „да се биде жена во тој машки свет“ и дека ја ценела Жозефина што останала достоинствена, дури и за време на нејзиниот јавен развод.

Филмот беше снимен за време на пандемијата, а Скот и честиот соработник Дариуш Волски режираа разработени борбени сцени кои ги прераскажуваа приказните за освојувањата на Наполеон во Аустерлиц и Москва, но и неговиот славен пораз во Ватерло.

„Наполеон можеби беше тиранин и силен човек, но беше и маж, лудо вљубен во жена“, вели францускиот актер Тахар Рахим, кој го игра политичарот од револуционерната ера Пол Барас.

Би можело да ве интересира

Кинотеката ќе прикаже три филма со Марлон Брандо по повод еден век од неговото раѓање

Култниот филм со Ричард Гир ќе добие римејк, а познато е кој ќе го замени познатиот актер

Предраг Петровиќ

Обвиненијата за канибализам и силување ја уништија кариерата на познатиот актер

Предраг Петровиќ

Двоен „Златен був“ за „Прозаични стихови“ на Али Асгари и Алиреза Катами на 14. Филозофски филмски фестивал

Кинотека во рамки на проектот Сезона на филмски класици ќе го реставрира Мис Стон

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Кевин Костнер заплака во Кан: „Жал ми е…“

Предраг Петровиќ