Едукативна изложба и базар на ракотворби за промоција на мартинките

Од:

Центарот за научно истражување и промоција на културата „Хаемус“ денеска напладне во ТЦ „Капитол“ седми пат ќе ја организира манифестацијата „Среќна Баба Марта 2020“, која е дел од активностите за признавање на мартинките за нематеријално светско културно наследство впишано на Репрезентативната листа на УНЕСКО.

Настанот ќе биде отворен до 1 март и покрај изложба на оригинални рачно изработени амајлии од нашата земја, Бугарија и Романија, ќе опфати и едукативни панели, продажна галерија со ракотворби и креативна работилницa за деца.

– Статусот кој УНЕСКО му го додели на „Хаемус“ како носител на обичајот мартинки, кој е светско културно наследство впишано на Репрезентативната листа на УНЕСКО, е огромна одговорност за нас како граѓанска организација. За таа намена беше креиран долгогодишниот проект „Денот на Баба Марта“ преку кој покажуваме дека ги почитуваме верувањата и обичаите поврзани со мартинките и ги негуваме во духот на традицијата, во сите облици и начини кои би придонеле за нивната поширока промоција, едукација и популаризација, изјави Василка Димитровска, директор на „Хаемус“.

Би можело да ве интересира

Барање за финансиска поддршка за домашната вонинституционална културна сцена како резултат на кризата со коронавирусот

Ана Ололовска

Отворена меѓународната детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“

А1он

Конкурс за доделување на државната награда „22 Ноември”

Ана Ололовска

Миланската оперска куќа Ла Скала поради пандемијата изгуби 23 милиони евра

А1он

Макрон најави мерки за спас на француската култура погодена од коронавирусот

А1он

Имињата на добитниците на Пулицеровата награда ќе бидат објавени на 11 мај

А1он