Делата од Младинската керамичка работилница претставени во Македонски Брод

Од:

Делата создадени на седмата сесија на Младинската керамичка работилница што се одржа годинава во август во село Вранештица, беа претставени на изложбата што беше отворена во Домот на културата во Македонски Брод. На изложбата беа претставени педесетина керамички творби изработени од ученици од три средни училишта ОСУ „Мирко Милески“ и ОСУ„Дрита“ – Кичево и Средното училиште за уметност и дизајн „Лазар Личеноски“ од Скопје.

dobivaj vesti na viber

-Делата изработени на годинашната седма Младинска керамичка работилница ќе бидат изложени во Домот на културата во наредните седум дена. Поради пандемијата со Ковид-19 нема да има посети на организирани групи на ученици кои во поголем број во ист момент ќе ја посетат изложбата ,туку тоа ќе можат да го направат поединечно или во помали групи. Оваа изложба е навраќање на минатото во периодот кога керамичките производи имале универзална употреба во домаќинствата, од чување на вода, садови користени за подготовка и консумирање на храна и друго, истакна Милена Стојческа, директорка на Домот на културата во Македонски Брод.

Таа појасни дека есенва била задоволителна културната понуда во градот, а претходната недела во Домот на културата била отворена и изложба на слики на нашата музичка икона Тоше Проески.

Би можело да ве интересира

Костадиновска-Стојчевска: Центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани добива целосно нов изглед

Ана Ололовска

Швајцарската драма „Сигурност“ во Охрид

Ана Ололовска

Центарот за култура во Куманово успешно ја реализира програмата, во тек е реконструкција на театарот

Ана Ололовска

Три приказни раскажани низ песни и театар на манифестацијата „И Тетовските глумци поа“

Ана Ололовска

Во Сомбор одржана македонска образовна недела во рамки на српско-македонската културна размена

Ана Ололовска

Во Инстиутот за духовно и културно наследство на Албанците од денеска започнуваат активностите за одбележување на „Денови на албанската азбука“

Ана Ололовска