Бајден му оддаде почит на Кенеди 60 години по атентатот

Од:

Џон Фицџералд Кенеди беше убиен на 22 ноември 1963 година во Далас. Шеесет години подоцна, американскиот претседател Џо Бајден му оддаде почит, велејќи дека тој е воен херој, сенатор и државник кој ја одбележа американската историја.

„Неговата смрт беше пресуден момент, загуба и голема траума што ја потресе душата на нашата нација“, се вели во изјавата на Бајден.

Поранешниот демократски претседател, избран во 1960 година, кога имаше 43 години, зацрта јасен курс за американската нација за толку многу важни прашања од 20 век, од граѓански права до еднаквост на жените до избирачко право.

– ЏФК никогаш не престана да прави се што може за да ја изгради Америка во согласност со неговите најголеми идеали, изјави актуелниот американски претседател.

Американската истражна комисија во 1964 година заклучи дека ЏФК бил убиен од Ли Харви Освалд, поранешен маринец кој живеел во Советскиот Сојуз, и дека тоа го направил сам. Но, и денес постојат многу теории кои ги оспоруваат овие заклучоци.

Би можело да ве интересира

Кенеди: Одлуката на Бајден да ги мобилизира резервните сили значи подготовка за војна против Русија

Горан Наумовски

Кенеди: Ве лажат, Русите ги убиваат Украинците со 8:1

Предраг Петровиќ

Роберт Ф. Кенеди Џуниор размислува да се кандидира за претседател

САД објавија околу 13.000 документи за атентатот на Кенеди

Горан Наумовски

Американските власти ќе откријат нови материјали за атентатот врз Џон Кенеди

Катерина Ѓуровски

Објавени уште повеќе од 10 илјади документи на ФБИ поврзани со убиството на Кенеди

Наум Локоски