Рондо ја диригираше првата победа на Њу Орлеанс над шампионот Голден Стејт

Ражон Рондо потсети на својата генијалност, а Ентони Дејвис покажа зошто се смета за еден од најдобрите НБА играчи во вчерашната победа на Њу Орлеанс против актуелниот шампион Голден Стејт. Пеликаните триумфираа во натпреварот бр.3 од полуфиналето на Западната конференција со 119: 100 и го намалија заостатокот до 1-2 по успехот дома. Следниот натпревар е во недела, исто така во Њу Орлеанс.

Рондо ги диригираше нападите на неговиот тим и заврши со само една асистенција помалку од целиот тим на „воините“. Шампионот со Бостон подели 21 пас, изведе 10 скока и додаде 4 поени за неговата статистика. Дејвис исто така беше на исклучително ниво и заврши со 33 поени, 18 скока, 3 асистенции и 4 украдени топки. Младиот лидер на Пеликанс постигна 14/24 за 2 поени, 1/3 за 3 поени и 2/3 од линијата за слободни.

Дру Холидеј со 21 поен, Николас Миротиќ со 16 плус 13 скокови и Итуан Мур со 13 поени беа другите изведувачи кои придонесоа за победата во тимот на Алвин Генти. Иан Кларк се вклучи одлично од клупата и постигна 18 поени за 22 минути против неговиот поранешен тим.

Тимот од Калифорнија стрелаа атипично слабо за три поени – 9/31, а во целост во натпреварот, завршија со само 38,0% (35/92) шут од игра. Пеликанс зедоа со 10 скока повеќе од „воините“ (54-44) и категорично ги надиграа во рекетот, реализирајќи 56 поени против само 36 за шампионите.

Клеј Томпсон со 26 беше најпрецизен за поразениот тим, додека Кевин Дурант и Стеф Кари завршија со 22, односно 19. Дрејмонд Грин остана на асистенција од „трипл-дабл“ со 11 поени, 12 скока, 9 завршни додавања, но и 7 грешки. Ниту еден друг играч од тимот на Стив Кер не ја премина границата од 10 поени.

Во другиот меч за вечерта, Хјустон ја победи на гости Јута со 113: 92 и поведе со 2-1 во плејоф серијата. Четвртиот меч е повторно во Солт Лејк Сити.

Џејмс Харден и Ерик Гордон постигнаа по 25 поени за победниците, а Харден направи и 12 асистенции. Крис Пол додаде 15 поени, 7 скокови и 6 асистенции, Клинт Капела и Тревор Ариза постигнаа 11, а Пи Џеј Такер заврши со 9 поени и 5 скока.

„Ракетите“ шутираа со 11/36 од тројка и направија едвај 8 грешки, а убедливиот почеток и разликата од 39:22 по првата четвртина им даде мир, со што ги доиграа преостанатите 36 минути кошарка.

Ројс О’Нил заврши како најуспешен за џезерите со 17 поени. Руди Гобер постигна 12 и зеде 9 скокови, а Донован Мичел заврши со 10 поени при слаб шут од игра 4/16.

Почина Дикембе Мутомбо

Испишана историја на НБА: Леброн и неговиот син Брони станаа соиграчи

Бостон го прегази Далас во првиот меч од финалето на НБА

A1on

НБА: Денвер ја победи Минесота и израмни на 2:2 во полуфиналната серија на Западот