Милвоки Бакс го демолираа Бостон Селтикс

Тимот на Милвоки Бакс ја намали предноста на 2:1 од плејоф серијата против Бостон Селтикс.

Милвоки на домашен терен постигнаа убедлива победа од 116:92 против Бостон. Домаќините доминираа во текот на целиот натпревар, а на полувремето заминаа со предност од 58:33, што се покажа како непремостива за Селтикс.

Во вторите две четвртини Бостон се обиде да се врати во игра, но тимот на Милвоки во средината на последната четвртина имаа предност од максимални 28 поени.

Најефикасен во победничкиот тим беше Крис Мидлтон со 23 поени, осум скокови и седум асистенции, а кај Бостон најмногу погодоци постигна Ал Хорфорд вкупно 16 поени.

Почина Дикембе Мутомбо

Шокантна одлука во НБА, има 21 година и се пензионира

Испишана историја на НБА: Леброн и неговиот син Брони станаа соиграчи

Бостон го прегази Далас во првиот меч од финалето на НБА

A1on

НБА: Денвер ја победи Минесота и израмни на 2:2 во полуфиналната серија на Западот