Белорусија со пресврт до победа против Чешка на ЕП за одбојкарки

Женската одбојкарска селекција на Белорусија се пласира во четвртфиналето на Европското првенство откако денеска со пресврт ја победи Чешка со 3-2 во сетови.

Во четвртфиналето Белорусија ќе игра со Србија.

Чешка имаше водство од 2-0 во сетови откако првите два ги доби со 25:18 и 25:23. Во третиот сет по голема борба Белорусија го навести пресвртот и сетот го доби со 27:25, а во следните два сета беше подобра со 25:22 и 17:15 во решавачкиот сет.

Во второто осминафинале вечерва играат Холандија и Хрватска. Победникот од тој дуел во четвртфиналето ќе игра против Италија.

Во утрешните осминафинални натпревари играат: Бугарија – Германија и Полска – Турција.

Одбојкарите на Струмица поразени во првиот натпревар во Лигата на шампиони од Олимпијакос

Србија и Хрватска заеднички организатори на Светско првенство

Италијанските одбојкарки го освоија златниот медал на Олимписките игри во Париз

Француските одбојкари ја совладаа Полска и го одбранија златниот медал

Српската репрезентативка преживеала пекол: Прво ја нападнале со ножеви, па и ставиле пиштол на глава

Нов инцидент во Турција: Одбојкарки однесени во болница по нападот на навивачите