Одбојкарите на Украина први финалисти во Европската лига

Одбојкарите на Украина се први финалисти во Европската лига.

Во првиот полуфинален меч на завршниот турнир во Европската лига што се одржува во данскиот град Гентофе, Украина ја победи Шведска со 3-2

Првиот сет го добија Швеѓаните со 25:23, а во следните два Украинците ја презедоа играта и ги добија сетовите со 25:19, 25:15. Одбојкарите на Шведска се вратија во игра добивајќи го четвртиот сет со 25:22.

Во решавачкиот петти сет повеќе нерви, но и среќа имаа Украинците, па го решија истиот во своја полза со 18:16 за конечни 3-2 во сетови.

Кој ќе биде противник на Украина во утрешното финале ќе биде познато вечерва по одигрувањето на вториот полуфинален натпревар во кој македонските одбојкари за противник ќе ја имаат домашната селекицја.

Дуелот Македонија – Данска ќе стартува од 19 часот.

Одбојкарите на Струмица поразени во првиот натпревар во Лигата на шампиони од Олимпијакос

Србија и Хрватска заеднички организатори на Светско првенство

Италијанските одбојкарки го освоија златниот медал на Олимписките игри во Париз

Француските одбојкари ја совладаа Полска и го одбранија златниот медал

Српската репрезентативка преживеала пекол: Прво ја нападнале со ножеви, па и ставиле пиштол на глава

Нов инцидент во Турција: Одбојкарки однесени во болница по нападот на навивачите