Одбојкарките на Работнички ја освоија шампионската титула

Одбојкарките на Работнички ја освоија шампионската титула во домашното првенство. Во решавачкиот пети меч од финалето, одигран вечерва, против тимот на Јанта Волеј, екипата на Работнички славеше победа со 3-0 во сетови, и со конечни 3:2 во победи ја освои шампионската титула.

Иако, одбојкарките на Јанта Волеј добро го започнаа мечот и имаа шест поени предност, сепак Работнички со серија од 7:0, направи пресврт и дојде до предност која ја сочува до крајот на првиот сет кој го доби со 25:21.

Во вториот сет одбојкарките на Работнички беа уште поубедливи, па на противничките им дозволија да освојат само 15 поени (25:15).

Сигурната предност од два сета, им даде самодоверба и поголема сигурност на одбојкарките на Работнички кои и во третиот сет не дозволија противничките да ги загрозат посериозно, па го решија во своја полза со 25:18, за конечни 3-0 во сетови.

На тој начин одбојкарките на Работнички сезоната ја завршија со двојна круна, откако првиот трофеј го освоија во финалето на Купот во кое беа подобри од истиот противник.

Одбојкарите на Струмица поразени во првиот натпревар во Лигата на шампиони од Олимпијакос

Србија и Хрватска заеднички организатори на Светско првенство

Италијанските одбојкарки го освоија златниот медал на Олимписките игри во Париз

Француските одбојкари ја совладаа Полска и го одбранија златниот медал

Српската репрезентативка преживеала пекол: Прво ја нападнале со ножеви, па и ставиле пиштол на глава

Нов инцидент во Турција: Одбојкарки однесени во болница по нападот на навивачите