Белгија поуспешна од Израел

Репрезентацијата на Белгија постигна победа на гостувањето кај Израел во рамките на квалификациите за ЕУРО 2016.

До триумфот од 1:0 белгиската репрезентација стигна со голот на Марун Фелаини во 9. минута по асистенцијата на Винсент Компани.

Селекцијата на Белгија натпреварот го заврши со 10 играчи откако асистентот на голот Компани во 64.минута доби црвен картон (втор жолт).

Предноста од играч повеќе Израел не ја искористи, па така по вторпат по ред во три дена загуби на домашен терен.

На чело на табелата во групата Б сега е Белгија со 11 бодови и подобра гол разлика од Велс, кој има исто така 11 бодови. Израел е на третото место со 9 бодови. Кипар со 6 бодови е на четвртата позиција, додека Босна и Херцеговина е петта со 5 бодови, а последна е Андора без бодови.

Норвешки клуб мораше да помине 220 метри со автобус до европскиот натпревар поради едно бизарно правило

Фергусон: Секако дека се плашам од тоа

Нова катастрофа за Динамо: Ги „казни“ последнопласираниот Славен

Платини предложи револуционерна промена во фудбалот: Бројот на играчи да се намали од 11 на 10