Жестоки битки за важен град кај Донецк. „Се потешко е, Русите напаѓаат од сите страни“

Од:

Руските сили ги интензивираат копнените и воздушните напади за да го освојат источниот украински град Авдиивка, изјави највисокиот функционер на градот. „Работите во секторот Авдиивка станаа уште потешки. Интензитетот на конфликтот се зголемува веќе некое време“, изјави шефот на воената администрација на Авдиивка Виталиј Барабаш за медиумската куќа Еспресо ТВ.

„Русите отворија уште два сектори од кои започнаа напади – во правец на Доњецк… и во таканаречената индустриска зона. Непријателот се обидува да го нападне градот од сите правци“, додаде тој. Официјални лица велат дека ниту една зграда не останала недопрена по неколкумесечни битки во градот познат по својата огромна фабрика за коксирање. Од 32.000 пред војната останаа помалку од 1.500 жители.

Голем дел од борбите се фокусирани на индустриската зона и фабриката за коксирање. Барабаш претходно изјави дека украинските сили ги потиснале руските сили во последните денови во близина на Степов, село северозападно од Авдиивка, прицврстувајќи ги во близина на железничка линија.

Украинските и западните воени аналитичари велат дека Русија претрпе големи загуби, иако битката за градот ретко се споменува во официјалните руски воени депеша. Руските воени блогери, исто така, објавија украински успеси во близина на Авдиевка минатата недела. Вчера руските извештаи објавија дека московските трупи обезбедиле контрола над индустриската зона и се обидувале да упаднат во фабриката за кокс.

Градот, кој беше накратко во рацете на проруските сепаратисти кои беа вооружени од Русија во 2014 година, е линија на фронтот во областа и симбол на украинскиот отпор.

Американскиот Институт за проучување на војната (ISW) во неделата објави дека рускиот напредок е „потврден“ на северозапад и југоисток од Авдиивка. Украинците „продолжија со контранапади“ во областа, но беа неуспешни, според ISW.

Портпаролот на украинската армија Андриј Ковалев изјави дека на јужниот фронт, украинските сили добро се држат во близина на Роботин, село чие ослободување на крајот на август ги продлабочи надежите за пробив. Русите се обидоа да ги вратат нивните позиции, но не успеаја, рече тој.

Во Керсон, руските сили се фокусирани на одбраната и се обидуваат да ги избркаат Украинците од окупираниот брег на Днепар каде Киев зазеде позиции, рече тој. Украинците ги зајакнаа позициите на тој брег на реките Днепар, што го потврдија руските блогери и воени експерти, а ова може да биде најголемиот напредок на украинската армија во последните месеци.

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Поддршка за Украина слободно да го избере патот по кој ќе чекори во иднина

Шолц: Нема да испраќаме војници во Украина

Се огласи и Шпанија, не се согласува со испраќање војници во Украина

Велика Британија нема да распоредува војска во Украина

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Во Украина првпат уништен американски тенк Абрамс

Катерина Ѓуровски

Кремљ: Ако Франција испрати војници во Украина, директен конфликт со НАТО е неизбежен

Катерина Ѓуровски