Зеленски потврди дека добиле моќен ракетен систем од САД

Од:

Американските балистички ракети со долг дострел се тајно испратени во Украина и се користат на бојното поле против Русија, изјави официјален претставник запознаен со потегот. Веста потоа ја потврди и Зеленски.

Испораката на ракетите беше покриена со тајност, а првата јавна потврда се очекува да дојде кога проектилите ќе бидат употребени на бојното поле.

Зеленски и другите украински лидери извршија притисок врз САД да го обезбедат ракетниот систем, познат како ATACMS, но САД се спротивставија со месеци, загрижени дека Киев би можел да го искористи оружјето за да нападне длабоко во руска територија.

Бајден се согласи на испораката минатиот месец и му кажа на Зеленски за време на состанокот во Белата куќа дека САД ќе ѝ дадат на Украина ATACMS.

Меѓутоа, САД одбија да дадат какви било детали за времето или бројот на испорачани проектили.

Поради долготрајната загриженост во Вашингтон за ескалација на тензиите со Русија, верзијата на ATACMS што отиде во Украина ќе има помал дострел од максималниот дострел на ракетите.

Додека некои верзии на ракетите можат да патуваат над 300 километри, оние што се испраќаат во Украина имаат помал дострел и носат касетна муниција, која се отвора во воздухот при истрелување, ослободувајќи стотици бомби наместо една боева глава.

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Поддршка за Украина слободно да го избере патот по кој ќе чекори во иднина

Шолц: Нема да испраќаме војници во Украина

Се огласи и Шпанија, не се согласува со испраќање војници во Украина

Велика Британија нема да распоредува војска во Украина

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Во Украина првпат уништен американски тенк Абрамс

Катерина Ѓуровски

Кремљ: Ако Франција испрати војници во Украина, директен конфликт со НАТО е неизбежен

Катерина Ѓуровски