Зеленски: Нема мировни преговори пред целосното повлекување на Русија

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски по состанокот со африканските лидери во петокот во Киев изјави дека мировните преговори со Русија ќе бидат можни само откако Москва ќе ги повлече своите сили од окупираната украинска територија.

Неговите коментари сигнализираа дека нема промена во ставот на Киев за мировните преговори, и покрај надежите на африканската делегација да посредува за ставање крај на војната што беснее од руската инвазија на Украина во февруари 2022 година.

„Да се ​​дозволи какви било преговори со Русија сега, додека окупаторот е на наша земја, значи замрзнување на војната, замрзнување на сè: болка и страдање“, рече Зеленски на прес-конференција со африканската делегација.

„Потребен ни е вистински мир и затоа вистинско повлекување на руската армија од целата наша независна земја“.

Зеленски појасни дека Украина се држи до сопствената мировна иницијатива, заснована на целосно повлекување на Русија, но ги покани африканските лидери да учествуваат на планираниот меѓународен мировен самит. Африканската делегација, во која беа лидерите на Сенегал, Египет, Замбија, Јужноафриканската Република и Коморите, се сретна со Зеленски откако беше пречекан од руски ракетен оган во Киев.

Делегацијата, во која се јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоса и сенегалскиот претседател Меки Сал, треба да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин во сабота во Санкт Петербург. Зеленски изрази неразбирање за нивната одлука.

„Тоа е нивна одлука, не разбирам колку е логично“, рече тој на прес-конференцијата.

Голем број африкански нации останаа неутрални во однос на украинската војна. Некои имаат добри односи со Русија, но многумина имаат поблиски економски врски со САД и Европа.

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија