Зеленски и Столтенберг разговараа за деблокирање на коридорот за жито во Црното Море

Од:

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, разговараше со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во врска со договорот за жито и деблокирањето на коридорот за жито во Црното Море.

„Ги идентификувавме приоритетите и идните фази за деблокирање и трајна експлоатација на коридорот за жито во Црното Море“, објасни Зеленски во кратка објава на Твитер.

Двајцата разговараа и за одлуките донесени на самитот на НАТО во Вилнус и за идните активности во врска со пристапувањето на Украина во Алијансата.

Би можело да ве интересира

Синот на Трамп го исмева Зеленски

Зеленски: За Украина е многу важно да има партнер како Велика Британија

Трамп: Имав многу добар разговор со Зеленски, ќе ја завршам војната во Украина пред јануари

Зеленски за прв пат се огласи за гафот на Бајден и „претседателот Путин“

A1on

Столтенберг: Кина игра клучна улога во илегалната војна на Русија против Украина

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски