Затворената иранска нобеловка Мохамади штрајкува со глад

Од:

Затворената иранската нобелова награда за мир, Наргес Мохамади, денеска започна штрајк со глад во знак на протест затоа што не и е обезбедена здравствена заштита, објави активистичката новинска агенција ХРАНА.

Бранителката на правата на жените ја доби Нобеловата награда на 6 октомври, по што иранските теократски лидери го обвинија Нобеловиот комитет за мешање во иранската политика и политизирање на прашањата за човековите права.

ХРАНА објави дека властите минатата недела не дозволиле 51-годишната жена да биде примена во болница на лекување на срцето и белите дробови бидејќи одбила да ја носи задолжителната марама.

„Мохамади штрајкува со глад во знак на протест против неисполнувањето на нејзините барања од страна на властите, вклучително и одбивањето да се префрли во специјализирана болница“, пренесува ХРАНА.

Мохамади беше апсена повеќе од десетина пати, а ова е нејзин трет престој во иранскиот затвор Евин од 2012 година.

Таа беше осудена на дванаесет години затвор под обвинение за ширење пропаганда против Исламската Република.

Би можело да ве интересира

Ирански полковник загина во израелски воздушен напад врз сириски пристанишен град

Иран ги осуди последните напади на САД и Велика Британија врз Јемен

(ВИДЕО) Иран ги трие рацете; Хутите ја запленија американската „жолта направа“

Раиси: Иран ќе продолжи мирно да ја развива својата нуклеарна програма

Горан Наумовски

Хамнеи помилува 53 осуденици на смрт

Русија, Кина и Иран најавија заеднички поморски вежби

А1он