Закрепнувањето од пандемијата и Западен Балкан се најголемите европски предизвици, вели Јанша

Од:

Опоравувањето по пандемијата со Ковид-19 и проширувањето на Европската унија кон Западен Балкан се меѓу клучните предизвици на Унијата, изјави денеска словенечкиот премиер Јанез Јанша.

– Ако ЕУ не се прошири, некој друг ќе се прошири, предупреди Јанша во говорот пред словенечките дипломати во пресрет на почетокот на шестмесечното словенечко претседателство со ЕУ на 1 јули.

Словенија, која ќе одржи неформален самит ЕУ-Западен Балкан на почетокот на октомври, е особено важна заради нејзината близина до регионот, а проширувањето на ЕУ, рече премиерот, треба да биде одговор на стратешките и безбедносните предизвици на третите актери.

– Меѓу нив е и Турција, која се обидува да го забави проширувањето на ЕУ на Балканот, рече Јанша.

Говорејќи за пандемијата, Јанша рече дека ниту една земја не е подготвена за тоа и дека глобалистичката идеја дека „она што не можете да го обезбедите во вашата земја, можете да го добиете поевтино на светскиот пазар“ се покажа како илузорно.

Би можело да ве интересира

Сиљановска-Маковец: Проширувањето на ЕУ не смее да трпи поради билатерални прашања

A1on

„Војната“ помеѓу ЕУ и Кина официјално започна

ЕУ донесе нов правилник за Шенген и гранична контрола

Горан Наумовски

Дејвид Гир од Тетово: Сакаме да работиме со сите кои го унапредуваат патот на земјата кон ЕУ

Амбасадорите на ЕУ се согласија да стават уште четири руски медиуми на листата на санкционирани

Стано: ЕУ очекува новите власти на Северна Македонија да продолжат со успешниот пристапен пат