Захарова: На режимот во Киев му треба војна за да го одвлече вниманието од растечката сиромаштија во земјата

Од:

На режимот во Киев му треба војна за да го одвлече вниманието на масите од растечката сиромаштија во земјата. Режимот во Киев е терористички и сосема е јасно дека ќе изврши терористички напади низ целиот свет, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

„За жал, режимот во Киев нема да се смири и ќе изврши екстремистички терористички напади низ целиот свет. Режимот во Киев никогаш нема да се промени. Го гледаме нивното вистинско лице“, сигурна е Захарова.

Никакви трикови или провокации на англосаксонскиот политички свет нема да влијаат на целите и глобалните задачи што раководството на Руската Федерација ги постави пред себе, нагласи таа.

„Колку што Западот се стреми да го снабди режимот во Киев со оружје за да и нанесе што е можно поголема штета на Русија, нивните напори се залудни“, додаде таа.

Западните земји воопшто не се загрижени за страдањата на Украинците и продолжуваат да бараат Киев да ги врати парите вложени во режимот, додаде таа.

Таа на денешниот брифинг напомена дека украинскиот претседател Володимир Зеленски изјавил дека е подготвен за „контранапад“, за кој украинските медиуми зборуваат веќе шест месеци и дека истовремено предупредил дека голем број украински војници ќе умрат.

Таа се осврна на неодамнешната изјава на германскиот политиколог Волфганг Меркел, кој рече дека проблемот на Киев не е во вооружувањето, особено што земјата добива се повеќе оружје, туку дека Украина ќе остане без луѓе.

„Размислете за овие зборови – „луѓето ќе исчезнат“. Да се ​​бориме до последниот Украинец – ова се вистинските планови на марионетскиот режим на Западот од Зеленски“, рече таа.

Рускиот функционер истакна дека високи претставници на ЕУ исто така повикуваат на ескалација, на пример, шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која неодамна зборуваше на Глобалниот безбедносен форум во Братислава за потребата од проширување на испораката на артилерија и вооружени системи за Украина.

Би можело да ве интересира

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија

ВИДЕО: Украинците го возвратија ударот, испратија десетици дронови на Русија

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Украина во шок по нападот на Киев, десетици мртви и стотици повредени: Се очекува реакција од НАТО

Катерина Ѓуровски