„Забраната за влез на автомобили со руски регистарски таблички во земјите на ЕУ е нацизам“

Од:

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров ја коментираше забраната за влез на автомобили со руски регистарски таблички во голем број европски земји, велејќи дека станува збор за нацизам.

„Бев изненаден од тоа колку брзо Европејците, практично сите, ги симнаа маските зад кои се криеја последните неколку години и на тој начин се обидоа да зачуваат трошки не само на дипломатијата, туку и на елементарната етика, ова е манифестација на она што обично се нарекува нацизам. Исклучиво во однос на Русите“, рече Лавров на состанокот на меѓународниот клуб за дискусии „Валдаи“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Герашченко: Вака ги учат децата во Русија, Пукаат во Бајден, Зеленски и шефот на НАТО

Катерина Ѓуровски

Зеленски неочекувано го откажа говорот пред американскиот Конгрес

Катерина Ѓуровски

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов