Вучиќ во ОН: Вистината не е еднострана, резолуцијата ќе стави белег на челата на жртвите

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска на панел дискусија во седиштето на ОН во Њујорк, на која говореа жртвите и сведоците на војната во БиХ, изјави дека сведочат за она што се случило пред 30 години и дека вистината не е една- застанаа на страна, а со усвојување на предлог-резолуцијата за Сребреница да им се стави белег на чело како да се дел од геноцидниот народ.

Вучиќ ги повика сите членки на Генералното собрание на ОН да не ја усвојуваат нацрт-резолуцијата за Сребреница.

„Длабоко сум трогнат од сведочењата на сите Срби кои дојдоа овде да сведочат низ што поминале пред 30 години“, рече Вучиќ на трибината на тема „Ние зборуваме затоа што не можат – гласови што треба да се слушнат“. организирана од Стална Мисијата на Србија во ОН.

Тој нагласи дека вистината никогаш не е еднострана и дека жртвите тоа го потврдиле во пресрет на евентуалното усвојување на нацрт-резолуцијата за геноцидот во Сребреница.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Ни треба компромисно решение за Косово

Горан Наумовски

Вучиќ: Ќе бараме резолуција за страдањата на Србите во Јасеновац

Горан Наумовски

Вучиќ објави пост за Фицо, па уследија закани по неговиот живот

Горан Наумовски

Вучиќ и ја честиташе победата на Сиљановска-Давкова

Горан Наумовски

Вучиќ: Србија и Кина напорно работеa за да ги развијат односите

300 милиони луѓе го гледаа интервјуто на Вучиќ за кинеската телевизија

Горан Наумовски