Втор ден референдуми на четири украински територии

Од:

Референдумите за приклучување на окупираните делови на Украина кон Русија се одржуваат втор ден и покрај силното противење на меѓународната заедница. Руските медиуми објавија снимки од граѓаните на избирачките места, со проѕирни гласачки кутии кои го покажуваат изборот на гласачките ливчиња.

Гласањето, за кое меѓународната заедница соопшти дека не е легитимно, се одржува во источните региони Луганск и Доњецк, како и во централниот дел на Запорожје и јужен Херсон. На социјалните мрежи кружи видео од вооружени мажи кои наводно ги принудуваат жителите да излезат на гласање.

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија