Во Украина рекорден број хоспитализирани за еден ден

Од:

Во Украина во последните 24 часа се хоспитализирани рекорден број на пациенти со коронавирус, а и бројот на смртни случаи е голем.

Само во текот на претходниот ден, хоспитализирани се 3.468 лица, најмногу од почетокот на пандемијата пред една година, напиша на Фејсбук изјави министерот за здравство Максим Степанов.

Во последните 24 часа биле регистрирани 7.235 нови случаи, а 185 лица починале.

Од почетокот на пандемијата во Украина се заразиле повеќе од 1,3 милиони луѓе, а повеќе од 26.000 починале.

Степанов синоќа за украинската телевизија 24 изјави дека испораките на кинеската вакцина Синовак најверојатно ќе бидат одложени.

Украина почна со вакцинирање откако го прими првиот контингент вакцини на АстраЗенека, а први се вакцинирани здравствените работници и армијата.

Би можело да ве интересира

Србија се поблиску до колективен имунитет, вакцинирани речиси три милиони граѓани

А1он

Бразил е во „вистински пекол“ со коронавирусот, алармира СЗО

Жарко Настоски

Унгарија: Светска и олимписка шампионка во стрелаштво почина од Ковид-19

Жарко Настоски

Украина не мисли да тргнува во офанзива против проруските сепаратисти

Жарко Настоски

Актерот Бенeдикт Камбербач е уверен дека тој бил нултиот пациент со коронавирусот

Жарко Настоски

Србија размислува за воведување задолжителна вакцинација на здравствените работници

Ана Ололовска