Во Украина досега загинале 32 локални новинари

Од:

Украинскиот министер за култура и информативна политика, Александар Ткаченко, истакна дека 32 украински новинари ги загубиле животите во војната што ја почна Русија на 24 февруари, пренесува агенцијата Анадолија.

dobivaj vesti na viber

Ткаченко по повод Денот на новинарите што се одбележува во Украина, истакна дека оваа година Денот на новинарите има „горчлив вкус“ и оти 32 украински новинари досега ги загубиле животите во руската инвазија врз земјата.

– До сите новинари кои денес работат 24/7 – вие сте херои. Ние сме во хибридна војна, прва од ваков вид во историјата на светот, а вашата улога денес е непроценлива. Како и вашата одговорност, посветеност, упорност и храброст, нагласи тој.

Ткаченко подвлече дека новинарите на различни медиумски групи кои моментално работат на „обединетиот фронт на единствениот маратон за вести, меѓу другото, ја покажаа својата способност за преговарање, соработка и на тој начин пред сè ја ставија единствената главна цел – нашата победа“.

– Нашиот информативен фронт е силен поради сите вас, рече украинскиот министер.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во експлозијата во украинската амбасада во Мадрид, повреден чувар

Ана Ололовска

Писмо бомба експлодира во украинската амбасада во Мадрид

Горан Наумовски

Украина: Руски војници силувале петгодишно девојче

А1он

Украински разузнавачи: Лага е дека Белорусија ќе не нападне

А1он

Руски пратеник: Откако ќе им ја уништиме електричната мрежа, на ред е банкарскиот систем

А1он

Србија повторно е единствената во регионот што не ги почитуваше мерките на ЕУ поради Украина

А1он