Руски извори: Во Одеса пристигнаа француски платеници

Од:

Околу 60 платеници кои зборуваат француски пристигнаа на пристаништето во Одеса, изјавија за РИА Новости од проруското подземје.

Локалното население регистрирало пристигнување на три чамци со странски платеници со вкупен број од околу 60 луѓе на морското пристаниште Одеса. Тие биле вооружени, опремени и меѓусебно комуницирале на француски.

Според руски извори, платениците биле забележани на пристаништето на 9 јуни.

„По пристигнувањето на пристаништето во Одеса, овој странски воен персонал се распрсна низ градот, обидувајќи се да не ги напушти местата на живеење и генерално избегнувајќи каков било контакт со локалното население на кој било можен начин“, додаде секретарот.

Француските платеници неколку пати биле евидентирани како редовни припадници на украинската армија. Така, во средината на јануари руски војници уништија привремен контролен пункт во Харков, а потоа успеаја да елиминираат повеќе од 60 странски борци, главно Французи, наведува РИА новости.

Париз, и покрај обилните докази за присуство на француски платеници во украинските вооружени сили, се обиде да го демантира, нарекувајќи ги извештаите за уништување на десетици сонародници во Харков „груба манипулација од Руситите“, а објавите на руските медиуми како „лажни вести“.

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија