Во Нигарија при вооружен напад убиени најмалку 47 луѓе

Од:

Вооружена група убила најмалку 47 луѓе, меѓу кои жени и деца, во шест нигериски села. Нападот се случил откако локалното население добило помош за борба против новиот коронавирус.

Локалните жители тврдат дека откриле најмалку 70 тела, како и оти им се запалени и ограбени домовите, а нигериската армија и полиција го истражува нападот.

Според очевидците, напаѓачите вооружени со софистицирано оружје, на мопеди упаднале во селата и тие кои одбиле да им дадат храна и пари биле претепани или стрелани.

Би можело да ве интересира

Најмалку 13 мртви и осум повредени во бомбашки напад во Нигерија

А1он

ВИДЕО: Голем пожар ја зафати една од кулите на Светскиот трговски центар во Нигерија

А1он

Во два напада на исламистите во Нигерија загинаа 40 цивили и 20 војници

Ана Ололовска

Најмалку 18 убиени во северна Нигерија

Ана Ололовска

Нигериските вооружени сили ослободиле над 70 заложници на Боко Харам

Ана Ололовска

Суд во Нигерија преку апликацијата Зум осуди човек на смртна казна

А1он