Во Нигарија при вооружен напад убиени најмалку 47 луѓе

Од:

Вооружена група убила најмалку 47 луѓе, меѓу кои жени и деца, во шест нигериски села. Нападот се случил откако локалното население добило помош за борба против новиот коронавирус.

Локалните жители тврдат дека откриле најмалку 70 тела, како и оти им се запалени и ограбени домовите, а нигериската армија и полиција го истражува нападот.

Според очевидците, напаѓачите вооружени со софистицирано оружје, на мопеди упаднале во селата и тие кои одбиле да им дадат храна и пари биле претепани или стрелани.

Би можело да ве интересира

Ослободени над 100 киднапирани жени и деца во Нигерија

Ана Ололовска

Милитанти пак нападнаа училиште во Нигерија, грабнаа 150 ученици

Жарко Настоски

Во Нигерија киднапирани осуммина од зграда во која живееле вработени во болница

Ана Ололовска

Во судирите во Нигерија загинале 350.000 луѓе, најголем дел деца до пет години

Жарко Настоски

Нигериската екстремистичка група Боко Харам ја потврди смртта на лидерот Абубакар Шекау

Ана Ололовска

Од нигериско исламско училиште грабнати над 150 ученици