Во невремето во Синџијанг починаа седум лица

Од:

Седум луѓе починаа откако Алтај во ујгурскиот автономен регион Синџијанг беше зафатен од исклучително студено време.

Според локалните власти во северозападна Кина, Алтај е погоден од најсилниот студен бран во изминатите десет години, придружен со силни ветрови и виулици.

На 26 ноември осум лица исчезнале во близина на националниот автопат Г217, што е клучна врска меѓу северниот и јужниот дел на Синџијанг. Еден ден подоцна сите осум лица беа пронајдени и се хоспитализирани.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кинеска провинција дозволи невенчаните парови легално да имаат деца

А1он

ВИДЕО: Силен земјотрес во Кина

Кина продолжи да издава визи за јапонските граѓани

Ана Ололовска

Кина ја нарече Америка земја која ги крши правилата

Во Кина драстично намален бројот на тешки случаи и смрт од Ковид-19

Ана Ололовска

Лунарната Нова година во Кина прославена без мерки против Ковид-19

Горан Наумовски