Во Кина регистрирани 17 новозаразени од коронавирус

Од:

Во Кина во последните 24 часа се регистрирани 17 нови случаи на Ковид-19, што е мало зголемување во споредба со 16 од претходниот ден, соопшти денеска Националната здравствена комисија.

Од 17 случаи, три биле пренесени на локално ниво, а девет случаи се со потекло од странство.

Во Кина, во претходните 24 часа се регистрирани 11 асимптоматски случаи, што е намалување во споредба со вчерашните 18.

Вкупно 86.431 лице досега е заразено со коронавирусот во Кина, додека вкупно починале 4.643 лица.

Би можело да ве интересира

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер ја погоди границата меѓу Киргистан и Кина

(ВИДЕО) Голем пожар во Кина, загинаа најмалку 15 лица, 44 се повредени

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Товарен брод во Кина удри во мост, има мртви: автомобили и автобус паднаа во реката

Русија, Кина и Иран најавија заеднички поморски вежби

А1он

Силен земјотрес во Кина

Кинески хакери нападнале стотици домашни рутери во САД и ги користеле за шпионирање