Во Кенија се судрија патнички авион и авион за обука, има загинати

Од:

Две лица загинаа во воздушна несреќа во која учествуваа тренинг и патнички авион во Кенија, соопшти полицијата.

Авионот се судри над Националниот парк Најроби во главниот град, при што помалиот авион се урнал.

Поголемиот авион, Dash 8 управуван од Safarilink Aviation со 44 луѓе, се движел кон приморското одморалиште Диани кога екипажот пријавил силен удар веднаш по полетувањето од аеродромот Вилсон и одлучил да се врати назад, соопшти авиокомпанијата.

„Можам да потврдам дека ученик и тренер [во авионот за обука] загинаа за време на инцидентот“, изјави за Ројтерс командантот на полицијата во округот Најроби, Адамсон Бунгеи.

Авион на школата за летање и патнички авион Сафарилинк се судрија во 10.05 часот, соопштија од Кениската управа за цивилно воздухопловство.

Би можело да ве интересира

Авион се урна во Њујорк

(ВИДЕО) Тројца загинати во авионска несреќа во Франција

Кенија: Масовни демонстрации во Најроби, запален дел од парламентот

Потпретседателот на Малави загина во авионска несреќа со сопругата

Горан Наумовски

САД: Четири лица се повредени кога мал авион паднал во двор на куќа во Денвер

Загина пилот откако се урна едрилица во Корушка