Виктор Орбан: Западот сака да ја глобализира војната во Украина

Од:

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека Западот сака да ја глобализира војната во Украина.

„Конфликтот мора да биде изолиран, но западните земји сакаат да ја глобализираат војната“, изјави Орбан за јавниот сервис, пренесува МТИ.

Тој додаде дека ќе се докаже дека Унгарија била во право за војната во Украина и дека Западот не успеал мирно да ја процени ситуацијата на теренот.

Би можело да ве интересира

Орбан: Бев принуден да гласам за помош на ЕУ за Украина

Орбан: ЕУ ни се заканува со Армагедон

ЕУ подготвува казна за Унгарија

Орбан му рекол на Столтенберг дека Унгарија го поддржува влезот на Шведска во НАТО

Орбан: Имаат „план Б“ за Украина

Орбан: Рускиот напад врз Украина е операција, а не војна

Горан Наумовски