ВИДЕО: Зеленски се обрати, не го спомна нападот врз Москва

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во вчерашното обраќање не го спомена нападот со дронови врз Москва. Тој претходно негираше директна вмешаност на Киев во нападот, откако Владимир Путин го нарече „терористички напад“ од Украина.

Украинскиот претседател се осврна на последните напади врз неговата земја, заблагодарувајќи им се на силите за противвоздушна одбрана што одбиле уште еден напад од руски беспилотни летала во текот на ноќта и им изразил сочувство на загинатите во нападите.

Зеленски рече дека имал телефонски разговор со германскиот канцелар Олаф Шолц и средба со претставници на британската одбранбена компанија BAE Systems.

Би можело да ве интересира

Русите ја презедоа контролата врз селото Богдановка

Предраг Петровиќ

Стигна порака: „Новата американска помош нема ништо да смени во Украина“

Русија за американската помош: Ова дополнително ќе ја уништи Украина

Америка изгласа помош за Украина, ова би можело да со смени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Америка блиску до историска одлука за Украина, ова може да го промени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Руски воен репортер убиен во украинскиот напад со дронови