ВИДЕО: Воз во САД излета од шините и експлодираше, наредена евакуација

Од:

Во американската сојузна држава Охајо во близина на градот Источна Палестина, воз излета од шините, по што избувна огромен пожар, јавува CBS News. Поради пожарот, евакуација на жителите во радиус од 1,6 километри од преминот.

Беше организирано засолниште за жителите во средното училиште „Источна Палестина“. Полициски автомобили возат низ градот и преку звучници ги повикуваат жителите да се евакуираат. Се уште не е позната причината за излетувањето на возот од шините, исто како и она што го превезувал. Според неофицијални информации возот по излетувањето од шините удрил во бензинска пумпа.

Засега нема информации за повредени.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Бајден прогласи состојба на голема катастрофа во Ново Мексико

Ослободена е невината жена која поминала 43 години во затвор во САД

Горан Наумовски

Во Лос Анџелес е издадена наредба за евакуација поради ширење на шумски пожар

(ВИДЕО) Избегната трагедија во забавниот парк Оукс: Се расипа „нишалото“, посетители висеа на 30 метри висина

Смит: И се заблагодарувам на Македонија за одвојувањето на два проценти од БДП за одбраната

Горан Наумовски

Ројтерс: Се намалува бројот на илегални преминувања на мексиканско-американската граница