ВИДЕО: Војната во Украина е во брутална фаза

Од:

Украинската војна е надвор од фокусот на Западот во последниве месеци, но таа во моментов е можеби побрутална од кога било. На стотици километри од линијата на фронтот се водат жестоки борби, а (не)очекуваниот упад на Русите преку границата и навлегувањето во вториот по големина украински град Харков само ја засили жестокоста на борбите.

На социјалните мрежи се појави видео од гранатирањето на селото Билогоривке во Луганск. Русите употребија голем број проектили со кои го бомбардираа селото.

Русија ја напушти тактиката на брза окупација во Украина во првите денови од војната. Како што напредуваше војната, тие сè повеќе користеа тактики на брутално уништување, а потоа војската маршираше во областите кои беа толку уништени што немаше што да се брани освен тактичка позиција.

По жестокото бомбардирање, следува инвазија со оклопни возила и пешадија.

Ова конкретно место сè уште е неосвоено.

Би можело да ве интересира

Претседателката Сиљановска-Давкова на отворањето на Самитот за мир во Украина

Шолц: Русија во иднина ќе мора да учествува на конференција за Украина

Предраг Петровиќ

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја

Мудрик: Ќе играм на Европското првенство, додека моето семејство дење и ноќе се соочува со руски проектили

Предраг Петровиќ

Русија ги претстави „змејовите“-новите фрлачи на пламен

Предраг Петровиќ

Сиљановска Давкова од Конференцијата за Украина: Потребен е нов Маршалов план