ВИДЕО: Ужасни снимки од Херсон, луѓето молат за помош

Од:

Постојано се објавуваат нови снимки од потопениот Херсон и градовите покрај реката Днепар.

Објавено е и видео на кое се гледа како мајка со две деца повикува на помош. Спасувачките служби успеаја со дрон да и достават вода за неа и за нејзинте деца.

Реката Днепро го поплави југот на Украина по уништувањето на браната Нова Каховка северно од градот Херсон. Евакуирани се илјадници жители.

украинските власти објавија и за помор на риби во реката, а се удавија и ститци животни кои не моежа да избегаат од надојдената вода.

Би можело да ве интересира

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија