ВИДЕО: Украинците објавија снимка од уништување на огромен број тенкови и оклопни возила

Од:

Украинската војска објави снимка од уништување на неколку руски тенкови, возила и оклопни возила. Како што велат, уништувањето се случило недалеку од Маринка.

Оттаму додаваат дека снимките се направени во период од неколку дена.

„Падобранците на 79-та одделна воздушно-десантна јуришна бригада на Воздухопловните јуришни сили на вооружените сили на Украина за неколку дена уништија десетици непријателски оклопни возила. продолжи да уништува колони непријателски возила“, соопштија тие.

„Неодамна, непријателот повторно се обиде да ја пробие одбраната на Миколаев. За ова употреби значителен број тенкови, БМП и МТЛБ со пешадија“, опишуваат тие.

Би можело да ве интересира

Шолц: Нема да испраќаме војници во Украина

Се огласи и Шпанија, не се согласува со испраќање војници во Украина

Велика Британија нема да распоредува војска во Украина

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Во Украина првпат уништен американски тенк Абрамс

Катерина Ѓуровски

Кремљ: Ако Франција испрати војници во Украина, директен конфликт со НАТО е неизбежен

Катерина Ѓуровски

Русија забрани извоз на бензин на половина година, шест земји ќе бидат исклучок

Катерина Ѓуровски