ВИДЕО: Украина ги доби британските тенкови „Челинџер“

Од:

Британски тенкови „челинџер“ пристигнаа во Украина соопшти украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников.

Резников кажа дека во украинските единици веќе се распоредени британски „челинџер“, американските „страјкер“ и „пума“ и германските „мардери“.

За да може да управуваат со британските тенкови, украинските војници имаа обука во Обединетото Кралство. Нивната обука почна веднаш по објавувањето на испораката на овие тенкови од страна на Обединетото Кралство на почетокот на јануари.

Германија вчера соопшти дека и таа ја испратила првата пратка од тенковите „леопард 2“ за Украина. Станува збор за пратка од 18 борбени тенка за кои украинскиот воен персонал изминатиот период, исто така, беше обучуван. Министерот за одбрана на Германија, Борис Писториус, рече дека е сигурен оти тенковите може да дадат одлучувачки придонес на првите борбени линии.

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Сијарто: Војната во Украина не може да се реши на бојното поле, тоа конечно треба да го сфатат сите

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

Две лица загинаа во гранатирањето на регионот Белгород

Ана Ололовска

Русија: Ќе се вратиме во СТАРТ доколку САД го сменат непријателскиот став

Ана Ололовска

Украинската нуклеарна централа веќе три месеци е без резервно напојување

Ана Ололовска