ВИДЕО: Силна експлозија во Санкт Петербург

Од:

Две згради во рускиот Санкт Петербург беа оштетени, а жителите се евакуирани во саботата по силна експлозија што ги разнесе прозорците, додека во Одеса две лица загинаа, а осум се повредени откако руско беспилотно летало удри во станбен блок во украинското пристаниште на југ. земја.

Гувернерот на Санкт Петербург Александар Беглов изјави дека „инцидентот“ се случил во североисточната област Красногвардеиски и дека нема жртви, но жителите се евакуирани. Тој не ја прецизираше причината или природата на инцидентот. Жителите велат дека прво слушнале необичен звук, а потоа експлозија, по што избувнал пожар.

Руските медиуми пишуваат дека е можно да се работи за соборен украински беспилотно летало кое цели на блиско складиште за гориво.

Властите во Одеса, на југот на Украина, известија дека две лица загинале, осум се ранети, а шест се водат како исчезнати кога руски дрон удрил во станбена зграда.

„Русија продолжува да се бори против цивилите. Едно од непријателските беспилотни летала погоди станбена зграда во Одеса. Уништени се 18 станови“, рече претседателот Володимир Зеленски и објави на Telegram видео од уништувањето и спасувачите кои ги пребаруваат урнатините.

Зеленски рече дека станува збор за беспилотно летало Шахид од Иран. Шахед 136 или ХЕСА Шахед 136, исто така познат под руската ознака Геран-2, е иранско автономно камиказе беспилотно летало кое се користи од 2021 година. Иран ја снабдува Русија во изобилство со овие беспилотни летала, кои се испукани во рафали од пет или повеќе од една ракета-носач.

Гувернерот на Одеса Олех Кипер изјави дека во моментов се работи на расчистување на урнатините и дека еден човек е извлечен жив. Се уште се трага по шест лица.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Украинците објавија снимка: Вака изгледа град кој го напаѓаат Русите

САД одделно ќе гласа за помош на Украина и Израел, републиканците на Трамп се закануваат

Русите ги распоредуваат моќните ракети „Кх-69“

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Американски снајперист во Украина: Мора да го запреме Путин

ВИДЕО: Русија жестоко нападна неколку украински градови, најтешко погоден Харков

Катерина Ѓуровски

Украина тврди дека соборила руски хелкоптер, Русите велат сам паднал