(ВИДЕО) Руски воени „ловци“ го чуваа авионот на Путин до Абу Даби

Од:

Авионот со рускиот претседател Владимир Путин бил придружуван од ловци Су-35С на руските воздушни сили додека не слетал во Абу Даби, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

– Ловците носеа стандардно оружје од различни класи. Авион Су-35С полета од оперативен аеродром во Русија при тешки временски услови со силен дожд и налети на ветер. Со ловците управувале пилоти од прва класа – изјави Песков.

Песков рече дека за воздушната поддршка на претседателскиот авион се добиени посебни дозволи за летање од земјите над чии територии лета авионот на Путин и им се заблагодари на тие земји за соработката, пренесува РИА Новости.

Би можело да ве интересира

Путин: Русија не планира да испраќа нуклеарно оружје во вселената

Путин: Во 2023 година Русија ќе ги надмине сите земји од Г7 во однос на економскиот раст

(ВИДЕО) Путин: НАТО подготвува напад на Русија

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Владимир Кара-Музра – новото лице на отпорот против Путин

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Кој е Вадим Красиков, атентаторот кој Путин сака да го извлече од Германија

Столтенберг: Нема индикации дека Путин е подготвен за мир